Piknik Bielański  Wrocław 1 sierpnia 2015

W  sobotę  1 sierpnia 2015 na terenie skateparku Arkalandii (Bielany Wrocławskie) odbył się Piknik Bielański.Zespół Wypożyczalni Rowerów Integracyjnych chętnie wziął udział w tym wydarzeniu, dając okazję do przejażdżek licznej grupie z Ośrodka Opiekuńczo-Leczniczego w Wierzbicach.

Po raz kolejny wsparcie regularnie udzielane nam przez Rotary Club Wrocław przełożyło się na moc uśmiechu i wspaniałych przeżyć, za co-w imieniu dzieci- serdecznie dziękujemy!

Stanisław Kośnik

Community Service Committee

D.2230 2015/2016 PL.

Po polsku community service przedstawiano jako służba na rzecz społeczności lokalnej. Hasło to bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, nieco mniej w Anglii, w Polsce było realizowane głównie poprzez Matching Granty.

Po ich likwidacji, sytuacja klubów chcących dalej prowadzić aktywnie tą działalność, mocno się skomplikowała. Znacznemu utrudnieniu uległy możliwości pozyskiwania potrzebnych funduszy na realizację zamierzonych celów.

Dotychczasowe formy muszą więc ulec zmianie i przystosowywać się do nowej, mniej korzystnej rzeczywistości.

Długo zastanawiałem się co zaproponować jako program działania naszego Komitetu.

Moi poprzednicy starali się głosić hasła propagujące różne formy pracy na rzecz osób samotnych, chorych, dzieci z ulicy, niepełnosprawnych itd. Kluby realizowały projekty obejmujące przedstawione tu potrzeby bez specjalnego oglądania się na hasła propagowane w ramach Komitetu. Sama propaganda przekazywana w formie zachęt nie była szczególnie skuteczna.

Istnieje więc potrzeba wypracowania nowych metod, które dotrą do braci rotariańskiej. U nas praca na rzecz potrzebujących, kojarzy się często z MOPS i zatrudnionymi tam pracownikami.Mój serdeczny kolega rotarianin od 25 lat złośliwie proponował zbiórkę puszek po piwie, mycie samochodów i tym podobne akcje, nie mające w naszym społeczeństwie stosownego poparcia.

W Ameryce właśnie w ramach takich działań, rotarianie zamiatają ulice lub porządkują chodniki. My musimy szukać rozwiązań akceptowalnych w Polsce. Z pomocą w rozwiązaniu tego problemu przyszedł mój zasłużony dla Rotary kolega Jerzy Jagoda z RC Wrocław. Przesyłał mi film i slajdy obrazujące udział rotarian z RC Wrocław w Pikniku Bielańskim.

Oczywiście jest to jedna z wielu różnych form naszej aktywności.

Podam natomiast kilka dalszych szczegółów tego przedsięwzięcia.

Pomysłodawca, rotarianin Jerzy Jagoda z RC Wrocław zorganizował grupę ludzi na której czele jest w tej chwili Stanisław Kośnik i realizuje wspaniały projekt zakupu i przekazywania niepełnosprawnej młodzieży specjalnych rowerów, dających ich chwilowym lub stałym posiadaczom nieco więcej radości niż poruszanie się na wózku inwalidzkim. Wspomniana grupa organizuje pokazy korzystania z tych rowerów oraz przekonuje rodziców i organizacje wspierające niepełnosprawnych do zakupu tego sprzętu.

Innym przykładem jest zakup specjalistycznego sprzętu dla Zespołu Szkół i Placówek Specjalistycznych w Jeleniej Górze. Fundusze pozyskano w wyniku czynnego udziału RC Jelenia Góra Cieplice w koncercie zorganizowanym w ramach cyklu Zaczarowane Święta pod patronatem lokalnej TV DAMI jako szerszej akcji zaproponowanej kilka lat temu przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Na koncertach tych występują laureaci konkursu piosenki dla dzieci niepełnosprawnych im. M. Grechuty.

Podobnych przykładów jest wiele.

Należy je po prostu pokazywać tak, aby docierały do jak największej liczby naszych członków, a jednocześnie były pokazywane jako nasza działalność szerszej grupie odbiorców. Konkretny przykład jest najlepszą formą zachęty do naśladowania. Oczywiście informacje takie muszą być podawane w sposób zrozumiały i przystępny oraz dawać wskazówki jak można je naśladować, lub nawiązywać współpracę. Mam nadzieję, że przedstawiona formuła pracy Community Service zostanie zaakceptowana przez nasze środowiska.

Abyśmy mogli natomiast realizować taką koncepcję, uprzejmie proszę, aby ci którzy zrealizują jakiś ciekawy pomysł, dzielili się swoimi osiągnięciami, tak jak to zrobił Jerzy z Wrocławia. Propozycja wrocławska jest odbierana jako droga, nie musi więc być realizowana jako kopia ale może być początkiem dalszych starań i szukania rozwiązań tańszych. Ja mogę być skrzynką kontaktową.

Aby uzyskać możliwość maksymalnego dotarcia do klubów i członków naszej organizacji, przedstawiony tekst zostanie opublikowany w najbliższym numerze Rotarianina a na naszej stronie internetowej zostanie uruchomiona zakładka Community Service, gdzie będą gromadzone wszystkie ujawnione przez kluby i poszczególnych rotarian osiągnięcia mieszczące się w naszej tematyce.

Ponieważ wiele klubów ma znaczące sukcesy w pracy na polu świadczenia na rzecz społeczności lokalnych, prosiłbym, aby przesyłać na mój adres wasze konkretne informacje obejmujące działania aktualne oraz obejmujące okres mijającej kadencji.

Wszystkie otrzymane wiadomości, zostaną umieszczone w naszej zakładce D.2230.

Tadeusz Płuziński

PDG, Community Service Committee for PL